Pustelnia Złotego Lasu 2010 r.


I. Czas – lipiec 2010 r.

II. Miejsce – Pustelnia Złotego Lasu, Rytwiany, Świętokrzyskie, Polska


Czasem wyjeżdżamy daleko w poszukiwaniu ciekawych miejsc, a wystarczy rozejrzeć się wokół siebie by dostrzec miejsca nieco zapomniane, choć równie ciekawe. Dla nas takim przykładem jest Pustelnia Złotego Lasu.

Pustelnia Złotego Lasu to pokamedulski klasztor położony niedaleko Rytwian – miejscowości w południowej części województwa świętokrzyskiego. Budynki klasztorne i barokowy kościół Zwiastowania NMP wybudowane zostały w XVII przez kamedułów, których do Rytwian sprowadził Jan Tęczyński - właściciel wsi. Ukryta głęboko w rytwiańskich lasach, z dala od hałaśliwego świata pustelnia zyskała nazwę "Pustelni Złotego Lasu". Dziś kamedułów nie ma w Rytwianach - w 1819 roku przeniesieni zostali do Warszawy. Aktualnie w dawnych budynkach klasztornych znajduje się "Sanktuarium ciszy", w którym każdy może odpocząć od zgiełku i pośpiechu dzisiejszego świata.

Kompleks jest też udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. Można obejrzeć piękne, barokowe wnętrze kościoła, posłuchać opowieści o życiu mnichów i na własne oczy zobaczyć osobliwą pośmiertną woskową maskę Anny Dziulanki. Historia związana z tą maską chwyci za serce każdego romantyka ;-). Tradycja mówi, że Anna Dziulanka, kobieta niezamożna, a nawet jak podają niektóre źródła chłopka, rozkochała w sobie Stanisława Łukasza Opalińskiego, jednego z najbogatszych magnatów XVII – wiecznej Rzeczypospolitej i wbrew wszystkim przeciwnościom wyszła za niego za mąż. Po jej śmierci, zrozpaczony Ossoliński kazał odlać jej woskowy wizerunek, który w klasztorze zachował się do dziś. To miejsce kryje wiele takich historii.

Ale to co w Pustelni Złotego Lasu robi największe wrażenie to cisza …

Informacje o kamedułach i Sanktuarium Ciszy przy wejściu na teren klasztoru
Prośba o stosowne zachowanie w obrębie Sanktuarium Ciszy
Wejście na teren Pustelni Złotego Lasu
Trakt prowadzący do zabudowań klasztornych
Memento Mori pielgrzymie...
Kościół Zwiastowania NMP
Wejście główne do kościoła
Kościół Zwiastowania NMP
Mieszkaniec Pustelni Złotego Lasu
Kościół Zwiastowania NMP

Niedaleko Rytwian położona jest wieś Strzegom. Znajduje się tam jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w regionie - kościół z bali modrzewiowych pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i św. Andrzeja Apostoła. Kościół wzniesiono na przełomie XVI i XVII w, konsekrował go bp krakowski Jan Radziwiłł.
Kościół w Strzegomiu
Kościół w Strzegomiu 
..::.. Wszystkie prawa zastrzeżone ..::.. Kopiowanie i wykorzystywanie treści oraz zdjęć zabronione ..::.. Kontakt ..::..